Lütfen web tarayıcınızın Javascript desteğini aktif ediniz!

Evsiz Gençlik İle Bağlantılı Koruyucu Aile Sisteminde Yeni Çalışma

Evsiz Gençlik İle Bağlantılı Koruyucu Aile Sisteminde Yeni Çalışma

Evsiz Gençlik İle Bağlantılı Koruyucu Aile Sisteminde Yeni Çalışma

13-24 yaşlar arasında ilk ulusal evsizlik tasviri, onların evsizliğin beşte birini oluşturduğunu öne sürüyor.

Yeni bir Kanada çalışmasının (CBC News) yazarına göre genç evsizliği birçok şeyin istenmeyen sonuçlarındandır.

Türünün ilk örneği olan Kanada’daki çalışma, evsiz genç düzeyleri ile araştırmacıların genç insanları sokaklardan uzak tutmada daha fazla rol oynayabileceğini söylediği koruyucu aile sistemi arasında bir bağlantı çiziyor.

Çalışma, Çarşamba piyasaya çıkarıldı, her beş evsiz gençten üçünün hayatlarının bir döneminde çocuk koruma sisteminin parçası olduğunu ortaya çıkardı, genel nüfusa göre 200 kat daha fazla bir oran.

Çocuk koruma sistemiyle geçmişi olanlardan, neredeyse her beş katılımcıdan ikisi zamanla “olgunlaştığı” il ya da bölgesel bakım, onları evsiz olmaktan uzak tutacak bir tür desteğe erişimlerini kaybettiğini çalışma ortaya çıkardı.

Doktor Toronto’lu evsizin geçici bakımını yapmak üzere yola koyuluyor.

Kanadalı evsiz bir zihinsel hastaya yardım etmenin maliyeti nedir?

Çalışmanın ortak yazarı ve Kanada Evsizlik Gözlemevi’nin müdürü olan Stephen Gaetz’e göre, Kanada, koruyucu bakımın ortaya çıkışındaki kaynak eksikliği nedeniyle yüksek risk altında olan bir grup genç insanın evsiz olmasına neden oluyor.

Rapor federal hükümeti genç evsizliğini, özellikle yerli gençler arasında, önlemeye odaklanma konusunda ve il ve bölgesel yönetimleri “bakım sonrası” ihtiyaç halinde 25 yaşa kadar sürecek desteğe odaklanma konusunda teşvik ediyor.

Gaetz, “Biz çocuk koruma servisine çağrı yapmıyoruz. ‘Yaptıklarınız korkunç.’ suçlaması yapmıyoruz.” dedi. “Tercihen, bunun birçok şeyin istenmeyen bir sonucu olduğunu fakat genç insanların bakımı terk ettiklerinde kötü çıktılara neden olduğunu tanımlayabiliriz.”

Gaetz, Başbakan Justin Trudeau, Liberal hükümetin gençlik bakanı, bütün sistemde değişikliği garantiye almak için konunun savunucusu olmak isteyebilir.

9 bölge ve Nunavut’ta, 42 farklı topluluk içinde evsizliği tecrübe etmiş 1103 gençle araştırmayı temel alan çalışma Kanada’nın evsiz genç nüfusunun ilk ulusal tasvirini sunuyor. 13–24 yaş arası genç evsizler Kanada’nın evsiz nüfusunun beşte birini oluşturmaktadır. İşlenmemiş sayılarla, bu yaş grubunda neredeyse 6500 insanın herhangi bir gece evsizliği tecrübe ettiği anlamına geliyor.

Hiç kimsenin boyutları tüm yaklaşımlara uymuyor

Geçen hafta çıkan yeni sayım bilgisi 2016 yılında 43,880 gencin koruyucu bakımda olduğunu raporladı, Statistics Canada’nın 2011’de bulduğu 47,890 gençten 4.000 civarında bir düşüş, böylesi bir bilgi sayım için ilk kez toplandı.

Problem özellikle 2011 yılında bakım altında olan çocukların neredeyse yarısını oluşturan yerli gençler için ağır. Statistics Canada bu sonbahardan sonra Kanada’nın Aborjin nüfusuyla ilgili daha detaylı veriler ortaya koymaya başlayacak.

Çalışma, hükümetin mücadele etmeyi taahhüt ettiği, yerli çocuk refahının Kanada’daki Aborjinler ve yeni göçmenler gibi marjinalize nüfusa yardım edebilmek için yapısal reformlara ihtiyaç duyduğuna dikkat çekiyor.

Çalışmanın ortak yazarı ulusal, genç evsizliği karşıtı koalisyon A Way Home’un politika ve planlama yöneticisi  David French’e göre “Bu yaklaşımların hiç biri ortak yaklaşım olamaz.”

“Yani yerli genç insanlar ya da kendisini LGBTQ2S olarak tanımlayan, ya da yeni genç göçmen insanlar, bunların her biri spesifik bir strateji altında hedeflenmiş cevaplara ihtiyaç duyuyorlar.”

LGBTQ2S lezbiyen, gay, biseksüel, transseksüel, queer ve two-spirit grupları temsil eder, sonuncu terim, yerli topluluğunun özel bir grubuna işaret etmektedir.

Geçen haftanın sayısal verileri 2016 yılında 20-34 yaş arası Kanadalıların üçte birinin en az bir ebeveynli yaşadığını göstermiştir. 2001 ve 2016 arasında %5 oranında bir artış. Rakamlar özellikle ülkenin en sıcak konut piyasasının olduğu yerlerde ciddi. Geçtiğimiz yıl Toronto’da iki gençten birisi tek ebeveynli ailede yaşadı.

Gaetz’e göre çocuk koruma mevzuatı genç insanların bağımsız yaşamasını zorlaştıran sosyal ve ekonomik değişimlere ayak uyduramamakta.

Bu yazı, Hayat Sende Derneği için Merve Özbölük ve Emre Uysal tarafından aşağıdaki bağlantıdan Türkçe’ye “Gayriresmi resmiden üstündür.” ilkesiyle çevrilmiştir.

 

Yazının orijinal linkline ulaşmak için tıklayınız.

 

Siz de Hayat Sende’ye bağışta bulunun, koruma altındaki çocuk ve gençlerin hayatlarına umut olun. Bağışlarınız için tıklayın.

İçeriği Paylaş:

Yazar Hayat Sende

Hayat  Sende
Devlet koruması altındaki çocuk ve gençlerin hayata eşit, güçlü ve ayrımcılığa uğramadan atıldığı bir dünya için Hayat Sende...

İlginizi Çekebilir: