Lütfen web tarayıcınızın Javascript desteğini aktif ediniz!

EN SAVUNMASIZ DURUMDAKİ BAKIMA MUHTAÇ ÇOCUKLAR EN AZ DESTEĞİ ALIYOR

EN SAVUNMASIZ DURUMDAKİ BAKIMA MUHTAÇ ÇOCUKLAR EN AZ DESTEĞİ ALIYOR

EN SAVUNMASIZ DURUMDAKİ BAKIMA MUHTAÇ ÇOCUKLAR EN AZ DESTEĞİ ALIYOR

İngiltere Eğitim Bakanlığı Daimi Sekreteri Chris Wormand, Avam Kamarası Kamusal İşler Komitesi önünde yaptığı konuşmasında, koruma altındaki gençlerden eğitime devam eden bireylerin 25 yaşına kadar destek alma haklarının bulunduğunu, ancak diğer yardıma muhtaç bireylerin bu haklarının 21 yaşında son bulduğunu söylemiştir.

 

Bu “anormalliğin”, en savunmasız/zarar görebilir kesimin en az desteği aldığı anlamına geldiğini belirtmiştir.

Komiteye, “Her ne kadar tüm bunlar iyi niyetle yapılsa da” diyen Mr. Wormald, şöyle devam etmiştir: “Gerekli yasal düzenlemeleri yapar yapmaz, bu anormal yaş ayrımlarına ve bir bakıma uçurumun kenarına itme eylemine de son vermiş olunacaktır”.

Mr. Wormald, bakıma muhtaç bireylerin ne kadar uzun süreyle desteklenebilecekleri konusunda, yerel otoritelere karar alabilme esnekliğinin tanınmasını da istemiştir.

Ulusal Denetleme Bölümüne göre, İngiltere’de her yıl, 16-18 yaşları arasında yaklaşık 10,000 genç bakıma muhtaç hale gelmektedir.
 

2013-2014 verilerine göre, tüm yaş gruplarının %15’ini oluşturan 19 yaşındaki bakıma muhtaç bireylerin %41’i çalışma ve eğitim hayatında yer almamaktadır.

 

Bakıma muhtaç bireylerden Emanuel, hükümetin, genç bireylerin 18 yaşından sonra da koruyucu ailelerle kalmalarına olanak tanıyan Olduğun Yerde Kal politikasını memnuniyetle karşılamış ancak, kaynak yaratma/fonlama konusundaki yetersiz danışmanlık sebebiyle de, söz konusu sistemin iyi çalışmadığını belirtmiştir.

Komite, ayrıca Dembo’yu da dinlemiştir. Dembo, çocukların bakım evlerinden ayrıldıktan sonra, herhangi bir yerde çalışamadıkları veya eğitim alamadıkları bir süreçle karşı karşıya kaldıklarını bildirmiştir.

“Eğitimlerine devam edenlere 25 yaşına kadar destek sunulan bir ortamda, o güne dek yerel otorite tarafından bakılmış ancak 21 yaşına (Çevirenin notu: Türkiye’de bu yaş 18’dir) gelip de bakım kapsamından çıkarıldığı halde herhangi bir iş veya eğitim alanına dahil edilememiş çocukların olması son derece utanç verici bir durumdur”.

“Bu, düpedüz sistemin çalışmadığı anlamına gelmektedir…tam da onları daha fazla desteklememiz gereken bir zamanda”.
 

 

“Eğer bakmakta olduğumuz çocuk, 21 yaşına geldiği halde herhangi bir eğitim ve iş yaşantısında yer bulamamışsa, onu sokağa atmamamız gerekmektedir”.

“Yetkililerin bu durumu süratle düzeltmeleri gerekmektedir”.
 

Hükümet, bakıma muhtaç bireylerin yaşamlarının iyileştirilmesine çalışılacağını söylemektedir.

 

Bu makale aşağıdaki bağlantıdan Hayat Sende Derneği için Şenay Altınyay tarafından gönüllü olarak çevrilmiştir.

 

http://www.bbc.com/news/education-34178956?SThisFB

İçeriği Paylaş:

Yazar Hayat Sende

Hayat  Sende
Devlet koruması altındaki çocuk ve gençlerin hayata eşit, güçlü ve ayrımcılığa uğramadan atıldığı bir dünya için Hayat Sende...

İlginizi Çekebilir: