Lütfen web tarayıcınızın Javascript desteğini aktif ediniz!

Dönüşüm Kendinde Başlar

Dönüşüm Kendinde Başlar

Dönüşüm Kendinde Başlar

17 yıl farklı çocuk yuvası ve yetiştirme yurtlarında kaldım. Oradan oraya geçti gitti çocukluğum ve gençliğim. Yurttan ayrılma sürecinde ise oldukça hazırlıksız bir şekilde hayatın ortasında kalakalmıştım. Hayatımı organize etme becerilerim yeterli değildi. Ev nasıl kiralanır, işe nasıl girilir neredeyse hiçbir bilgim olmadan hayatın ortasındaydım.

Sonra Hayat Sende ile tanıştım. İlk günden itibaren benim güçlü yanlarıma odaklandılar. Karşılıksız bir sevgi ile, aile ortamı gibi ortamda, benim hatalarımı gösterip, iyi yanlarımı vurgulayarak, toplumdaki yerimin ben nereye götürürsem o olacağını anlattılar.

Benim kurslara kaydolmamı sağladılar. Önce bilgisayar kursuna kaydoldum ve sınavı geçip sertifikamı aldım. Sonra ise beni ehliyet kursuna yazdırdılar. Şu an en kısa zamanda bu sınavı da verip ehliyetimi alacağım.

Hayatım boyunca kitap da okumamıştım. Kitap okumanın neden önemli olduğunu burada anladım. Ve ilk kitaplarımı da burada okudum. Yeni dünyalar, yeni ufuklardı bana açtıkları.

Yabancı gönüllüler geldiğinde onlarla da adım adım İngilizce konuşmaya başladım. Artık temel düzeyde de olsa konuşabiliyorum.

Ofiste ilk zamanlarda zorlanıyordum. Her şey sanki yurttaki gibi hazır geliyor gibiydi. Sonrasında ise, beni uyara uyara, bulunduğun her ortama, ucundan köşesinden tutup değer katmadan toplumda kabul göremeyeceğimi anlattılar. Ben de “değer” kelimesini burada öğrendim. Toplumdan almak değil, topluma vermek, hele de bir sosyal amaç çerçevesinde vermek neymiş burada gördüm.

Bugün ben Hayat Sende’yle tanışalı dört ay oluyor ve güçlendiğimi hissediyorum. Başaramayacağım hiçbir şey yok gibi geliyor. Yarım bıraktığım okuluma ilgim, derslerime odaklanışım arttı.

İnsanlarla konuşmam, etkileşimim hepsi daha iyiye gidiyor. Ve ben artık neyi istediğimi biliyorum. Önce kendim için pozitif dönüşümü sağlamak, sonra da geride kalan kardeşlerimin hayatına dokunmak. 

Bana burada söylenen, burada öğrendiğim en önemli konu, bizler istersek her şeyi yapabiliriz. O yüzdenmiş derneğin adı Hayat Sende. Ve ben hayatın bende olduğunu artık çok ama çok daha iyi şekilde anladım. Kayıp çocukluğuma ve gençliğime inat artık güvenle diyebiliyorum: “İnsan yaptıklarının değil, yapacaklarının toplamıymış.” Hayatımın bundan sonrası yapacaklarımın toplamı olmak.

Yanımızda olan herkes bilsin ki, burası umut ekiyor. İyi ki.

Katkılarınız için tıklayın.

İçeriği Paylaş:

Yazar Hayat Sende

Hayat  Sende
Devlet koruması altındaki çocuk ve gençlerin hayata eşit, güçlü ve ayrımcılığa uğramadan atıldığı bir dünya için Hayat Sende...

İlginizi Çekebilir: