Lütfen web tarayıcınızın Javascript desteğini aktif ediniz!

DEVLET KORUMASINDAKİ ÇOCUKLAR İÇİN KALİTELİ BAKIM NASIL SAĞLANIR?

DEVLET KORUMASINDAKİ ÇOCUKLAR İÇİN KALİTELİ BAKIM NASIL SAĞLANIR?

DEVLET KORUMASINDAKİ ÇOCUKLAR İÇİN KALİTELİ BAKIM NASIL SAĞLANIR?

FairstartGlobal Eğitim Programı

Yaklaşık 2 yıldır Hayat Sende Gençlik Akademisinde gönülllüyüm. Hayat Sende ile dünyayı ve kurumları tanıdım. Sosyal sorunlara bambaşka bir gözle bakmayı öğrendim. İşte gene o anlardan birisini aktarmak istiyorum bugün.

Dünyada 100 milyondan fazla çocuk biyolojik ailelerinin yanında değil. Çocuklar ya yuva ve yurt denilen kurum bakımında ya da koruyucu aile - evlat edinme sisteminde yetişerek hayata hazırlanıyor.

Biyolojik ailesinden ayrı ortamlarda hayata hazırlanan çocuklar birçok sorunla karşılaşıyor. Çocuklara bakım verenler ve çocukların bakımını üstlenen aileler çoğunlukla hükümet tarafından yeterince desteklenmiyor. Hem aileler hem de bakıcılar kaliteli bir bakım eğitimine erişim sıkıntısı çekiyor.

İşte tam da bu noktada FairstartGlobal isimli girişim, çocuğun bakım kalitesinin iyileştirilmesi amacıyla küresel çapta bir eğitim programı ile bu ihtiyaca cevap vermeye çalışıyor. Kar amacı gütmeyen bu sosyal girişim, koruyucu aileler ve kurum bakımında çocuk bakımı ile ilgilenen bakım verenlerin eğitimi için hazırlanan ücretsiz, 15 oturumluk bir eğitim programı sunuyor.

Dahası, dünya genelinde birçok bakım veren ve aile tarafından denenmiş ve uygulanmış bu programa internet bağlantısının olduğu her yerden ulaşmak mümkün. 16 ülkenin resmi diline çevrilmiş olan bu programa Avrupa Kıtası-Türkiye seçeneğine girerek ulaşılabilir.

Peki, bu program neler içeriyor?

Fairstart programı iki ana bölümden oluşuyor. İlk bölüm koruyucu aileler, diğeri ise kurumlarda çalışan personel için hazırlanan programlar. Her iki programın websitesi ayrı. Koruyucu aileler için programlara bu linkten ulaşılabilmekte. Kurumlarda çalışan personel ise, burada yer alan modüllerden faydalanabiliyor. Eğitim programlarında ise, temel bağlanma teorisinden, sosyal, duygusal, bilişsel öğrenmeye, güven temeli modelinden çocuğun gelişimine kadar birçok alanda eğitimler mevcut.

Program ayrıca ailelere ve bakım verenlere puan cetveli seçeneği sunarak kendilerini değerlendirme ve eksiklerini görme açısından bir yol gösteriyor. Bu seçenek sadece aileler ve bakım verenler için değil, sosyal çalışmacılar ve koruyucu aile görevlileri de bu puan cetvelini kullanarak bakım verenle arasındaki iletişimde dikkat etmesi gereken noktaları, onlara yol gösterirken verebileceği önerileri de öğreniyor.

Bakım verenlerin ve ailelerin çocuk bakımında kalitesini artırmaya yönelik hazırlanmış bu program oldukça umut verici. Tek yapılması gereken yaygınlaşması ve uygulanması…

Bu yazı, Hayat Sende Gönüllüsü Melek SAĞLAM tarafından yazılmıştır.

 

FairstartGlobal Quality Care For Children Without Parents  

http://www.fairstartglobal.com/

İçeriği Paylaş:

Yazar Hayat Sende

Hayat  Sende
Devlet koruması altındaki çocuk ve gençlerin hayata eşit, güçlü ve ayrımcılığa uğramadan atıldığı bir dünya için Hayat Sende...

İlginizi Çekebilir: