Lütfen web tarayıcınızın Javascript desteğini aktif ediniz!

Çocuk mültecilerin bakımı nasıl sağlanır: İskandinav ülkelerinden dersler

Çocuk mültecilerin bakımı nasıl sağlanır: İskandinav ülkelerinden dersler

Çocuk mültecilerin bakımı nasıl sağlanır: İskandinav ülkelerinden dersler

Oldukça fazla sayıda refakatsiz genç mülteci İskandinav ülkeler tarafından kabul edilmiştir. Bu ülkelerin sistemleri nasıl başa çıkıyor ve İngiltere ne öğrenebilir?

İskandinav ülkeleri Danimarka, Finlandiya, İsveç, İzlanda ve Norveç mülteci krizinin en yoğun olduğu 2015 yılında, AB’nin 88.250’lik toplamına kıyasla, 45.765 refakatsiz çocuk kabul etti. Bu, göç ve sosyal bakım kurumlarını eşi benzeri görülmemiş bir teste tabi tuttu.

Nordik Refah Merkezi’nde proje lideri ve İskandinav ülkelerin reşit olmayan bireylerin kabulünü karşılaştıran yeni bir raporun yazarı Anna Gärdegård: “Yürürlükte bu kadarı için bir sistemimiz yoktu ve sonra mevzuatta hızlı değişiklikler oldu” dedi. Bununla birlikte, bu onları stratejiler geliştirmeye zorluyor ki bu İngiltere yetkililerinin onlardan öğrenebileceği bir şey.

Kent ilçe konseyinde sosyal bakım, sağlık ve refah kurumsal direktörü Andrew Ireland, Britanya'nın İsveç'le benzer bir modeli takip etmeye karar verdiğini söyledi.

Çocuk sığınmacıların hem karşılanmalarını hem de uzun süreli bakımlarını üstlenmekten sorumlu oldukları ilçelerden farklı olarak bu bölge, refakatsiz küçüklerin ülkenin başka yerlerine aktarılmasını düzenliyor. “Mevcut durumda gençler içeri girdiğinde, aynı şekilde bizim sorumluluğumuzda oluyorlar, fakat ulusal bir aktarma düzeni var dolayısıyla biz karşılama noktası olarak faaliyet gösteriyoruz” diyor Ireland.

Bununla birlikte, Gärdegård’ın ’’İskandinav Ülkelerinde Toplumun Refakatsiz Küçükleri Kabulü’’ isimli raporu, bu aktarma yaklaşımıyla ilgili bazı problemleri vurgulamaktadır. Örneğin, İsveç'in kuzeyindeki Åsele belediyesinde, 10 öğrenciden biri refakatsiz küçükler kategorisindedir.

Fakat Gärdegård, çocukları Finlandiya ve Danimarka’da olduğu gibi göçmenlik yetkilileri yerine konsey sosyal hizmetler departmanlarının sorumluluğunda bırakmanın hala daha iyi bir çözüm olduğuna inanıyor.

Gärdegård ayrıca Norveç’teki okulların refakatsiz küçükleri, Norveçli öğrencilerle entegrasyona yardımcı olmak amacıyla normal okul sınıflarına yerleştirmek,  bu sınıfları ek dersler ve dil desteği ile tamamlamak için yapılan çalışmalarını övüyor.

Gärdegård: “Araştırma ve kanıtlardan, okulun ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Eğer okulu geçmeyi başarırlarsa gelecekte birçok sosyal problemle daha az karşılaşılacaktır” diyor.  

İskandinav ülkelerinde alınan diğer olumlu önlemler arasında, yeni gelenlere yardımcı olmak için filmler hazırlamak ve her birine yasal temsilci sunmak yer alıyor.

Kent’te yasal okul yaşı olan 16’nın altındaki çocuklar normal okullara gönderiliyor ve ek destek sağlanıyor fakat ilçenin çocuk göçmenleri topluluğa bağlamak için daha fazlasını yapmaya ihtiyacı var diyor Ireland. "Bizim için önemli olan topluluk uyumu ile ilgili her şeydir, çünkü onlar yerel topluluklarda ikamet edecek olan genç insanlardır."

Bu yazı, Hayat Sende Derneği için Buse Yurt tarafından aşağıdaki bağlantıdan Türkçe’ye “Gayriresmi resmiden üstündür.” ilkesiyle çevrilmiştir.

Yazının orijinal linkline ulaşmak için tıklayınız.

Siz de Hayat Sende’ye bağışta bulunun, koruma altındaki çocuk ve gençlerin hayatlarına umut olun. Bağışlarınız için tıklayın.

İçeriği Paylaş:

Yazar Hayat Sende

Hayat  Sende
Devlet koruması altındaki çocuk ve gençlerin hayata eşit, güçlü ve ayrımcılığa uğramadan atıldığı bir dünya için Hayat Sende...

İlginizi Çekebilir: