Lütfen web tarayıcınızın Javascript desteğini aktif ediniz!

Çocuk Koruma Sisteminde Hayat Sende Ne Yapmalı?

Çocuk Koruma Sisteminde Hayat Sende Ne Yapmalı?

Çocuk Koruma Sisteminde Hayat Sende Ne Yapmalı?

Hayat Sende'den en uzun ayrılığımı yaşayacağım bir döneme hazırlanıyorum. Hayatımın bu kısmı yurt dışında geçecek.

Hayat Sende'yi içinde bulunduğum sürece hep sürdürülebilir bir yapıya eriştirmek, ekiple birlikte hareket edebilir kılmak, öğrenen bir organizasyon şeklinde yapılandırmak için uğraştım. Önemli bir noktaya da geldiğine inanıyorum bu çalışmaların.

Tüm bu süreçte övgüde kabız, yergide amel (ishal) olan bu toplumdan her türlü eleştiriyi aldık. Onurlu ve onursuzca, empati duyan veya buna gerek duymayan aklınıza gelebilecek her türlü eleştiri. Masonlar destekliyor da dendi, hükümet yanlısı da, karşıtı da, ama her türlü eleştiri.

Bunların onurlularını ve empatililerini elbette aldık, değerlendirdik ve kurumsal kapasitemiz el verdiğince bunlara uygun yeniden yapılandırmaya çalıştık. Onursuzlarını ise, tarihin çöp sepetinde layık olacakları yere havale ettik.

Hayat Sende olarak hep "Ne sağda, ne solda, ÖNDE!" dedik. Daima çocuğun yanında durduk, daima çocuğu sahiplendik.

Bu eleştirilerin onurlularına topluca yanıtlarımız var.

- Hayat Sende, çocuk koruma sisteminde her şey olamaz. Çocuk koruma sisteminde devletin de desteğiyle sivil toplum örgütleri ve hatta şirketler uzmanlaşmalı. Travma çözmeden bakım sonrasına, hapiste çocuktan akran zorbalığına, ayrımcılıktan haklarına erişememeye, rehberlik hizmetlerine kadar birçok alanda uzmanlaşmaya ihtiyaç var. Sadece doğal afette çocuğun koruma altına alınmasına ilişkin eğitim modülü geliştirmiş şirketler var Batı'da. Gelişmiş ülkeler "Çocuktur atlatır." demiyor. Tüm dünyada sosyal sektörü sivil toplum belirliyor. Ülkemizde de böyle olduğu günlere demekten başka şey gelmiyor.

- Hayat Sende'nin kaynakları çocuk koruma sisteminin karmaşık sorunları karşısında sınırsız değil, aksine çok sınırlı. Ve bu sınırlı kaynakla Hayat Sende'den çok büyük işler beklemek mümkün değil. Beklenebilecek tek şey, elindeki tüm kaynakları verimlilik çarpanı en yüksek şekilde kullanabilmek.

Hayat Sende şimdi bir yol ayrımında. Tüm yolculuğu boyunca çocuk koruma sisteminin her alanında başta koruma altındaki çocuklar olmak üzere boy gösterdi. Başlangıçtaki dağınık stratejileri de rafine olmaya başladı. İki stratejide uzmanlaşmaya ağırlık verdi. İlki çocuk koruma sisteminde makro sosyal hizmet politikaları tasarlayan bir düşünce kuruluşu olmak. İkincisi ise, eğitim, kamp, iş, burs, mentorluk gibi uygulamalarla koruma altındaki çocuk ve gençlerin insan kaynakları kalitelerinin artması, eşit, güçlü bireyler olarak hayata atılmasını sağlamak.

Bu iki stratejiden ilkine fon ve bağış bulmak çok ama çok zor. İkincisi için fon ve bağış bulmak kolay.

Benim gönlümden geçen, en çok ihtiyaç duyulan alan olan düşünce kuruluşuna evrilmesi. Ama şartlar ve sürdürülebilirlik arayışının zorlamalarıyla ikinci stratejiden elde edilen kaynaklardan dişinden tırnağından artırarak ilkine de ağırlık verildi.

Önümüzdeki yıllarda bu stratejiler daha da rafine olacaktır. TEGV bile misyonunu beş yılda zor oturttu. İlköğretimde dağıtılan kitapları beğenmeyip bastığı kitapları dağıtmaktan, 7-16 yaş grubu çocukları okul dışında sosyalleştirmeye evirdi beş yılın sonunda kendini.

Hayat Sende emeklemekten yürümeye bu iki stratejiyle geçti. Yürümekten koşmaya hangileriyle geçeceği şu an aktif rol alan diğer arkadaşların düşünceleriyle evrilecek. Ama net olan ve hedeflediği misyonunu tamamlama konusunu asla atlamadan.

Bu ülkedeki en başarılı dernekler Verem Savaş Dernekleri. Veremi bitirdiler, misyonunu tamamladılar ve kapandılar.

Bu cumartesi Hayat Sende'nin yıllık strateji toplantısı var. Bu toplantıda bu görüşler kapsamlıca ele alınacak. Ama en önemlisi, Hayat Sende ne zaman misyonunu tamamlayacak, hangi ölçülebilir hedeflerle bu misyonun tamamlandığını anlayacak konuları olacak. 

Misyonunu tamamlayacak ki, burada yetişen onlarca farklı genç, farklı fikirlerle sorunları bitmeyen bu ülkeye filiz olacak, düş olacak, umut olacak.

Misyonunu tamamlayacak ki, kapitalist kısır döngüdeki "Büyü ya da öl!" açmazından kurtulacak.

Benim için fiziki çalışmalarına uzun bir veda olacak olan Hayat Sende'nin bu Cumartesi saat 10.00'da gerçekleşecek olan toplantısına katılmak isteyen herkesi bekleriz.

Sevgilerimizle,

Abdullah OSKAY

İçeriği Paylaş:

Yazar Hayat Sende

Hayat  Sende
Devlet koruması altındaki çocuk ve gençlerin hayata eşit, güçlü ve ayrımcılığa uğramadan atıldığı bir dünya için Hayat Sende...

İlginizi Çekebilir: