Lütfen web tarayıcınızın Javascript desteğini aktif ediniz!

Ben İyi Bir Koruyucu Ailenin Bir Gencin Hayatını Değiştirebileceğinin Bir Kanıtıyım

Ben İyi Bir Koruyucu Ailenin Bir Gencin Hayatını Değiştirebileceğinin Bir Kanıtıyım

Ben İyi Bir Koruyucu Ailenin Bir Gencin Hayatını Değiştirebileceğinin Bir Kanıtıyım

19 yaşındayım ve ebeveyn ihmali nedeniyle 15 yaşında koruyucu aile sistemine dahil oldum.

Koruyucu aile ile ilk birkaç ayım pek olumlu değildi. Karşılaştığım birçok profesyonelin beni dinlememesi nedeniyle hayal kırıklığına uğramıştım. Yetişkin oldukları için benim adıma neyin en iyisi olduğunu biliyorlardı ve bir çocuğun görüşlerini dikkate almıyorlardı.

Bir Spina Bifida hastası ve tekerlekli sandalye kullanıcısı olarak, ilk iki koruyucu ailemin beni sadece engelim doğrultusunda algıladığını hissediyordum. Bir gün bakıcımla yemek yerken bana dik dik baktığını ve ben de ona bakınca ‘Polio ya da başka bir hastalığın mı var?’ diye sorduğunu hatırlıyorum. Bu anı bende mahsur kaldı.

Her şey, TACT (Ergen ve Çocuk Vakfı, İngiltere, The Adolescent and Children's Trust) bakıcısı Natalie’nin yanına yerleştirildiğimde değişti. Evine ilk geldiğimde Asya kökenli olmam nedeniyle, diğer bütün evlerde olduğu gibi, biraz endişeliydim. Fakat Natalie değildi. Sadece bu basit neden sebebiyle anlaşamayacağımızı düşündüm ama endişem gereksizdi. Odamı bana gösterdiğinde ve televizyon ile yanındaki DVD’leri gördüğümde çok memnun olduğumu hatırlıyorum. Belki olabilecek en ufak şeydi ama büyük bir farklılıktı. Çünkü Natalie beni normal bir ergen olarak görüyordu. Anında iyi karşılandığımı ve evimde olduğumu hissettim. Doğrusu, Natalie’nin kendi çocuklarının olması da ayrıca yardımcı oldu.

İki hafta sonrasında Natalie’ye onunla kalmaya devam edip edemeyeceğimi sordum çünkü onunla yaşamaktan son derece keyif alıyordum. Kabul etti fakat ikimiz de bunun o kadar kolay olmayacağını biliyorduk. Sosyal görevlime Natalie ile kalmanın benim refahıma ve akıl sağlığıma ne derece olumlu etki ettiğini açıklayan uzunca bir e-posta gönderdim. Sosyal görevlim bana katıldı ve yaklaşık 3 yıldır Natalie ile yaşıyorum.

Natalie ile yaşamak bana gerçekten istikrar ve kendi evimin olduğu hissini kazandırdı. Eskiden bir fincan çay istemek için bile izin isteme ihtiyacı hissettiğimi, kaygılı olduğumu hatırlıyorum. Şimdi çok rahatım. Birlikte yemek yapıyoruz, yeni tarifler deniyoruz, dedikodu yapıyoruz ve televizyon izliyoruz. Bu, tıpkı en yakın arkadaşımla yaşamak gibi.

TACT’ın, TACT politikaları, inisiyatifleri ve prosedürleri hakkında bilgilerin yaygınlaştırılması amacıyla İngiltere’den genç insanları bir araya getirdiği Çocuk Şampiyonlar grubuna katıldım. Daha öncesinde koruyucu aile sistemi kapsamındaki diğer çocuklarla hiç tanışmamıştım. İlk defa toplantılarına gittiğimde herkesin arkadaş canlısı olması beni etkiledi ve benimle aynı tecrübeyi paylaşan genç insanlarla birlikte olmanın benim için ne denli önemli olduğunu fark ettim.

Bu eylülde üniversitede gazetecilik okumaya başladım ve Staying Put düzenlemesi aracılığıyla Natalie ile yaşamaya devam ediyorum. O olmadan bugün olduğum yerde olamayacağımdan eminim. Onun desteği sayesinde araba kullanmayı öğreniyorum ve şimdiden teorik sınavı geçtim.

Koruyucu aile ile olmak bana korkmamayı ve görüşlerimi ifade etmeyi öğretti. Diğer çocuk ve genç insanlara da aynılarını yapmak konusunda cesaretlendirmek isterim. Herkes dinlemeyebilir ama her zaman sizi dinleyecek bir insan olacaktır. Ben iyi bir koruyucu ailenin, genç bir insanın hayatını değiştirebileceğinin ve onu doğru yolda, mutlu ve tatmin edici bir hayata yönlendirebileceğinin bir kanıtıyım.

Bu yazı, Hayat Sende Derneği için Semiha Turgut tarafından aşağıdaki bağlantıdan Türkçe’ye “Gayriresmi resmiden üstündür.” ilkesiyle çevrilmiştir.

 

Yazının orijinal linkline ulaşmak için tıklayınız.

 

Siz de Hayat Sende’ye bağışta bulunun, koruma altındaki çocuk ve gençlerin hayatlarına umut olun. Bağışlarınız için tıklayın.

 

  1. Doğuştan gelen bir omurilik hastalığı. http://www.spinabifida.org.tr/spina-bifida-nedir
  2. Çocuk felci
  3. Stayin Put düzenlemesi İngiltere’de 18 yaşını aşmış, koruyu aile ile yaşan gençlerin mevcut aileleri yaşamasına olanak sağlayan düzenlemedir. https://www.thefosteringnetwork.org.uk/policy-practice/practice-information/staying-pu
İçeriği Paylaş:

Yazar Hayat Sende

Hayat  Sende
Devlet koruması altındaki çocuk ve gençlerin hayata eşit, güçlü ve ayrımcılığa uğramadan atıldığı bir dünya için Hayat Sende...

İlginizi Çekebilir: