Lütfen web tarayıcınızın Javascript desteğini aktif ediniz!

Belarus Yetimhanelerinde Çocuklar Açlıktan Ölmek Üzereyken Bulundu

Belarus Yetimhanelerinde Çocuklar Açlıktan Ölmek Üzereyken Bulundu

Belarus Yetimhanelerinde Çocuklar Açlıktan Ölmek Üzereyken Bulundu

Beyaz Rusya’da, yuva ve yurtlardaki çocukların açlığın eşiğinde olduğu ortaya çıktı. Skandal yuva ve yurtlarda bulunan gençler 15 kg ağırlığında idi. Bu olay 1990 Romanya yuvalarını hatırlatıyordu.

Beyaz Rusya’nın söz konusu olan yuva yurtlarındaki takriben 100 çocuk ve gencin bu durumları elbette ki kamuoyunda tepkiye yol açmıştı. Tepkiler sonucu, haklarında cezai soruşturma başlatıldı.

Savcıların, doktorların ve kurumlardaki yetkililerin buralarda ciddi şekilde yetersiz beslenmiş çocuk ve gençlerin ciddi şekillerde zayıf düştüğünü açığa çıkardı.

Öyle ki, bazı gençler yalnızca 15 kg, 20 yaşındaki bir genç ise sadece 11.5 kg ağırlığındaydı.

Minsk’te bulunan yurtların fotoğrafları, bölgedeki ihmal edilmiş çocukların özellikle 1990’lı yılların başlarındaki Romanya yuva ve yurt skandalının bir benzeri olduğunu akıllara getirdi. Bunlardan birçoğu Guardian’ın yayımlayabileceği türden fotoğraflar değildi.

Skandal, durumdan etkilenen kurumlardan birinde çalışan bir çocuk doktorunun çocuklara yiyecek alınması amacıyla para toplanacak bir futbol maçı düzenlenmesi için gazetecileri davet etmesiyle patlak verdi.

Minsk yurtlarındaki kemikleri belli olan çocukların online bir dergi olan Imena' (imenamag.by/posts/ne-mogut-nabrat-ves) da yayınlanan fotoğrafları Beyaz Rusları şok etti. Dergi, 20 yaşındaki bir kadının, ancak iki ya da üç yaşındaki bir çocuğun normal kilosu olabilecek 11.5 kg ağırlığında olduğunu belirtti.

Tiksinen okuyucular fotoğrafları savaş zamanındaki Nazi kurbanlarına benzetti. Yorumlardan biri ‘‘Buchenwald toplama kampındaymışsınız gibi,’’ oldu. ‘‘21. yüzyılda Avrupa’nın merkezinde hasta çocuklar için nasıl yiyecek bulunamaz ki?’’ diye sordu bir diğer okuyucu.

Cevap ise açık değil. Bazı yuva ve yurtlar çocukların normal yemeği yiyemediğini, onların kilo almasını sağlayacak zengin gıda takviyeleri için ise paralarının olmadığını söyledi.  Borisova gibi bazıları ise enteral beslenme ile normal bir fiziksel yapıya kavuşamayacaklarını söyledi.

Bir başka yurdun müdür yardımcısı Marina Fedorenchik; ‘‘Bu çocuklar bize hayatlarının geri kalanında bizimle kalmaları için getirildi. Çoğu doğumdan hemen sonra evlat edinilmesi için terk edilmişti. Çocukların tamamında konjenital zihinsel engel ile birlikte ciddi beyin felci veya diğer konjenital hastalıklar söz konusu.’’ dedi.

Yetkililer, çocukların hayatlarını tehlikeye sokan bu duruma nasıl gelindiğini anlamak için soruşturma başlattı. Savcılar, çocukların bakımsızlık ve yetersiz beslenme kurbanı olduğunu ve birkaç yurt müdürünün işten çıkarıldığını söyledi.

Yuva ve yurtlar ise çocukların fiziksel zayıflıklarının psikolojik sorunlardan kaynaklandığını söyleyerek karşı çıktı.

Cherven yurdunun müdürü Ella Borisova; ‘‘Bu çocuklar hiçbir zaman yürümedi. Her zaman yatıyorlardı. Kasları yok,’’ açıklamalarında bulundu. ‘‘Bacakları deri ile kaplı kürdan gibi.”

‘‘Böyle bir çocuk, enteral beslenme (özel, kalori bakımından zengin) olmadan asla ayağa kalkamaz ya da yürüyemez. Bu nedenle kurumumuz için önemli olan şey bir çocuğun temiz, kuru, beslenmiş ve zamanında tıbbı yardım alabiliyor olmasıdır.’’ ‘‘Enteral’’ besin, genellikle tüp aracılığıyla doğrudan mideye verilen, çok zayıf hastalar için kullanılan yoğun bir beslenme biçimidir.

Yuva ve yurtların çocuklara iyi besin sağladığı zaman gelişme kaydedildiği gözlemlendi. Fakat bir çocuk doktoru yurtların bunları halkın parası ile satın alabilmeleri gerektiğini resmi bir şekilde açıklamak zorunda kaldı. Bunlar ancak çocukların ayrıntılı muayenelerinden sonra gerçekleşti. Fakat yetkililer, sorumlu hastanelerin bir gelecekleri olmadığı düşünülen bu çocuklar için yeterli özeni göstermediğini belirtti. Bürokratik engeller durumu zorlaştırdı.

Yerel doktorlar, yetkililerin ve devlet görevlilerinin dikkatini çekmeyi başaramadı. Minsk’te bulunan yetimhanelerin birinde çocuk doktoru olan Alexy Momotov, Facebook’taki gönderileriyle daha iyi beslenme şartları için para toplamaya çalıştı. ‘‘Festival düzenlemek istedik fakat kimse katılmadı,’’ dedi.

Savcılık yerel medyaya aşağıdaki açıklamalarda bulundu: ‘‘Çocukların tıbbi besinden yoksun kalmasıyla yasayı sadece Minsk yurdu değil diğer yurtlar da ihlal etmiş bulunmaktadır.’’  İki yurt müdürü işten çıkarıldı ve biri ise kınama cezası aldı. Savcılık; ‘‘Müdürler yurt için yapılacak tedarikten sorumlu kişilerdir,’’ dedi.

‘‘Eğer düzenli tıbbi kontrolleri kendini işine adamış uzmanlar yapmış olsaydı, çocukların içinde bulunduğu anormal durum ortaya çıkardı,’’ ifadesini açıklamasına ekledi.

Yurt müdürü Vyacheslav Klimovich, gelinen noktada çocukların kendi psikolojik durumunun etkili olduğunu söyledi. ‘‘Kilo almamalarının nedeni iyi beslenmemelerinden değil, psikolojik durumlarından kaynaklanıyor. Bir beyinleri olmadığı için oraya giriş de yok. Tamamen farklı bir yapıları var.’’

Çocuk doktoru olan Pavel Burykin, bu tutumun değişmesi gerektiğini söyledi. ‘‘Eğer öncelikli amacımız hayat kalitesini artırmaksa her çocuğa yardım edebiliriz,’’ dedi.

Bir çocuk bakımevinin müdür olan Anna Gorchakova, zayıf kurumsal yönetimin yanı sıra ağır hasta olan çocuklara karşı takınılan ortak tutum nedeniyle skandalın gerçekleştiğine inanıyor. Gorchakova; ‘‘Yemekleri verildi, bakıldılar ama bitki muamelesi gördüler,’’ dedi.

 

Bu çeviri Hayat Sende Gönüllüsü Fazilet Yaman’ın katkılarıyla Gayriresmi Resmiden Üstündür yaklaşımıyla İngilizce’den çevrilmiştir. Bu metnin orijinaline ulaşmak için tıklayınız. (https://www.theguardian.com/world/2017/apr/20/children-discovered-on-brink-of-starvation-in-belarusian-orphanages?CMP=share_btn_tw)

Hayat Sende'ye bağış yaparak koruma altındaki koruma altındaki çocuk ve gençlerin hayatına umut olmak için tıklayınız.


 

İçeriği Paylaş:

Yazar Hayat Sende

Hayat  Sende
Devlet koruması altındaki çocuk ve gençlerin hayata eşit, güçlü ve ayrımcılığa uğramadan atıldığı bir dünya için Hayat Sende...

İlginizi Çekebilir: