Lütfen web tarayıcınızın Javascript desteğini aktif ediniz!

Bakıcılar ve Anglicare 18 yaş üstü kimsesiz çocukların, evsizlikle sonuçlanan koruyucu ailelerden ayrılmalarını durdurmak gerektiğini söylüyor.

Bakıcılar ve Anglicare 18 yaş üstü kimsesiz çocukların, evsizlikle sonuçlanan koruyucu ailelerden ayrılmalarını durdurmak gerektiğini söylüyor.

Bakıcılar ve Anglicare 18 yaş üstü kimsesiz çocukların, evsizlikle sonuçlanan koruyucu ailelerden ayrılmalarını durdurmak gerektiğini söylüyor.

Sarah Short 18’ine geldikten sonra manevi babası John Flack’den çok fazla destek aldı.

Tazmanya’da her sene yaklaşık 80 genç, 18 yaşına geldiğinde himaye edildikleri evden ayrılmaya zorlanmaktadır ve bir çoğu sokakta yaşamak zorunda kalmaktadır.

The Home Strech kampanyası genç insanların 21 yaşına gelene kadar koruyucu aileleriyle kalma seçeneğine sahip olmalarını ve eyalet hükümetinin uzatmayı desteklemesini istiyor.

22 yaşındaki Sarah Short için koruyucu bakımdan uzaklaşmak, onun  koruyucu bakıcılarının ve sosyal görevlilerinin yardımıyla kolay oldu. Sarah, “Benim için korumadan ayrılmak kolaydı fakat tüm gençler için kolay değil.” dedi.

18 yaşındayken hâlâ üniversitedesiniz ve hâlâ hayallerinize ulaşmaya çalışıyorsunuz.

Düşünmek isteyeceğiniz en son şeyse, başınızı sokacak bir yerin olup olmadığıdır.

Bayan Short kardeşleriyle birlikte koruyucu bakıma alındığında sadece bir bebekti. Daha sonra 4 yaşında büyük kardeşlerinden koparıldı ve kız kardeşiyle ancak 10 yıldan daha uzun bir zaman sonra bir araya geldi.

Yarat Vakfı genç danışmanı, Son Aşama kampanyasının koruma altındaki çocukların hayatlarını devam ettirmek için ihtiyaç duydukları desteği görmelerine yardım edeceğini söyledi.

“Eğer 21 yaşına kadar koruma altında bulunmak istemiyorlarsa kendilerini özgür bir birey hissettikleri yaşa gelinceye kadar destek verilmelidir.” dedi.

Başarı ortak bir hikâye değil

Tazmanyalı koruyucu aile John Flack ve eşi Tracey, son on yılda Bayan Short da dahil yaklaşık kırk genci himaye etti.

Flack Bey, koruyucu ailelerin çoğunlukla, vasisi bulundukları çocuklar 18 yaşına geldiğinde hükümetin para yardımı olmaksızın himaye etmeye devam ettikleri söyledi.Ayrıca, biz onlara kol kanat germeye devam edebiliriz ama gerçekten destek duydukları başka hizmetler var diye ekledi. Hâlâ kira ödüyoruz, faturalarımız var ve berbat bir şekilde “Bu çocukları himayeden masrafları için mi vazgeçeceğiz?” korkusu var. Bunu düşünmek bile dehşet verici bir şey.

Bay Flack, korumadan ayrılan bazı çocukların başarılı bir hayatı olmasına rağmen bunun nadir olduğunu ve diğerlerinin gerçekten eve, evsizler için konuta ihtiyaçları olduğunu söyledi.

Salvation Army’in (Muhtaçlara Yardım Ordusu’nun) devreye girip onları desteklediğini biliyorum. Tanıdığım iki çocuğun hapishaneye girmesi gerçekten oldukça zor ve üzücüydü.

Genişletilmiş destek evsizlerin oranını yarıya indirebilir

‘Son Aşama Kampanyası’nın başkanı ve Anglicare yöneticisi  Paul McDonald, evsiz gençlerin yüzde 63’ü bakımdan ayrıldığı belirterek  bakım süresinin uzatılmasının bu oranı düşüreceğini belirtti. Ayrıca Amerika ve Birleşik Krallık’ta ve Avrupa çapında evsizlerin bakımı arttırıldığında evsiz oranının yarı yarıya düştüğü ve eğitim oranlarını iki kat arttığını ekledi. Bir süredir bu düzenlemenin çıkartılmasına uğraşıyorduk ve bu Eyalet Hükümeti’yle konuyu görüşmek için ikinci ziyaretimiz.

Bay McDonald, Deloitte Access Economics raporunun, devlet destekli korucu bakıma harcanan her 1 dolardan Tazmanya Hükümeti’nin  2.69 dolar tasarruf edeceğini gösterdiği de söyledi. Bu kolay ve etkili bir düzenleme, Eyalet Hükümeti’nin bu önemli değişikliğini yapmasının tam zamanı.

Onlara daha fazla yardım etmeliyiz

İnsani Hizmetler Bakanı Jacquie Petrusma, Eyalet Hükümeti’nin koruyucu ailelerden ayrılan gençlere yardım seçeneklerini yeniden düşüneceğini doğruladı.

Son Aşama Kampanyası’yla artık çocuk koruması tarafından korunmayan risk altındaki gençlere bakımı imkanlarını arttırmak için çalışacağını ifade etti.

Bayan Petrusma, gençlerin 18’ine geldiklerinde de desteğe ihtiyaç duyduklarının açık olduğu da ekledi. 4 çocuk annesi olarak, kesinlikle gençlerimize daha fazla destek sağlamamız gerektiğine inanıyorum. Ev dışı bakım reformunun himayesinde çocuk koruması yeniden dizayn ediliyor ve yapabileceğimiz çok daha fazla şey olduğunu kabul ediyoruz.

Petrusma Hanım’ın, her eyalet ve bölgenin, bakıma muhtaç gençlere daha fazla destek vermek istediğini belirtti.

Bu yazı, Hayat Sende Derneği için Çağlar Mesci  tarafından aşağıdaki bağlantıdan Türkçe’ye “Gayriresmi resmiden üstündür.” ilkesiyle çevrilmiştir.

 

Yazının orijinal linkline ulaşmak için tıklayınız.

 

Siz de Hayat Sende’ye bağışta bulunun, koruma altındaki çocuk ve gençlerin hayatlarına umut olun. Bağışlarınız için tıklayın.

İçeriği Paylaş:

Yazar Hayat Sende

Hayat  Sende
Devlet koruması altındaki çocuk ve gençlerin hayata eşit, güçlü ve ayrımcılığa uğramadan atıldığı bir dünya için Hayat Sende...

İlginizi Çekebilir: