Lütfen web tarayıcınızın Javascript desteğini aktif ediniz!

Aileyle Yeniden Birleşmenin 10 Güvenli Yolu

Aileyle Yeniden Birleşmenin 10 Güvenli Yolu

Aileyle Yeniden Birleşmenin 10 Güvenli Yolu
 1. Ailen ile buluşmak istemiyorsan sorun yok, senin kararın!

 2. Ailenle ilk kez yeniden buluştuğunda yalnız olmadığından emin ol - yanında destek alabileceğin bir kişi mutlaka olsun. Hatta ilk kez aradığında bile. O ilk telefon görüşmesi zor olabilir ve ellerin titreyebilir, hem de çok!

 3. Onlarla ilk olarak, bolca telefon görüşmesi yap, e-postalar ve telefon mesajları üzerinden iletişim kur - Süreci daha uzun bir zaman dilimine yay ve onları ilk gördüğünde acele etme. İlk görüşmeyi kısa tut, bir iki saat kadar, sonrasında bunu arttırırsın. İlk bir kaç kez, yanında bir kişinin seninle gelmesi iyi gelebilir yada kendini rahatsız hissedersen ayrılmak için bahanen olsun. Arkadaşlarınla, görüşmenin hemen sonrasında buluşman gerektiği yada bunun gibi şeyler.

 4. Ailen ile ilgili önemli bilgileri öncesinde gözden geçir. Nerede yaşadıklarını, işleri olup olmadığını, güvende olup olmadıklarını kendine sor.

 5. İlk buluşmaya biriyle git. Eğer koruyucu ailen veya destek aldığın sivil toplum örgütünden birilerinin gelmesi garip kaçacaksa, en yakın arkadaşını yanına al ve bowling oynamak ya da masa tenisi gibi eğlenceli bir şeyler yapın, sadece sinema veya tiyatroya gitmek olmasın. (Konuşmak için iyi bir etkinlik olmayabilir!)

 6. Ailen ile ilk buluşmanızda halka açık bir yerde buluşun.

 7. Aileden hangi birey ile görüştüğünü sormakta bir sakınca yok. Örneğin: Annem misin yoksa babamın halası mı?

 8. Ailenle buluşma fırsatını, ailendekilerin bilmek istediğin sağlık bilgileri varsa bunu anlamaya yönelik sorular sorarak değerlendirmeyi unutma. Bu durum karşılaştığın veya ileride karşılaşma ihtimalin bulunan hastalıklar için oldukça önemli olabilir.

 9. Ailenin senin iyi niyetini kullanıp sana kredi çektirmek veya para istemek gibi talepleri olabilir. Bu talebi yerine getirmeden güvendiğin birinden ne yapman gerektiğini sorabilirsin. Onun hayatındaki zorluklar varsa, birden çözüm olamayacağını unutma. Onun hayatını iyileştirmeye çalışırken, kendininkinin kötüye gitme ihtimali olabileceğini gözden kaçırma.

 10. Ailenle farklı kültürlerin içinde yetişmiş olabilirsin. Birbirinize zaman verin, birbirinizi yargılamayın.

İçeriği Paylaş:

Yazar Hayat Sende

Hayat Sende
Devlet koruması altındaki çocuk ve gençlerin hayata eşit, güçlü ve ayrımcılığa uğramadan atıldığı bir dünya için Hayat Sende...

İlginizi Çekebilir: