Lütfen web tarayıcınızın Javascript desteğini aktif ediniz!

8 SORUDA KORUMA ALTINDAKİ GENÇLERİN KAMUDA İSTİHDAMI

8 SORUDA KORUMA ALTINDAKİ GENÇLERİN KAMUDA İSTİHDAMI

8 SORUDA KORUMA ALTINDAKİ GENÇLERİN KAMUDA İSTİHDAMI
  1. Koruma altında yetişen hangi bireyler kamuda istihdam edilmek için KPSS’ye girmelidir?

 

Devlet korumasında Yuva, Yurt, Çocuk ve Sevgi evlerinde kalan veya Koruyucu Aile bakımında olup halen Örgün Lise Öğrenimine  veya Açık Lise/ Mesleki Lise kaydı ile öğrenimine devam eden gençler KPSS’ye girebilir.

 

  1. 3413 Sayılı Kanunla Devlet Kadrolarına atanacaklar için Niçin KPSS Sınavı Önemli?

 

Memurluk kadroları için KPSS çift yıllarda yapılmaktadır ve puanlar 2 yıl boyunca geçerlidir. Bu iki yıllık süreç içinde kurumsal alımlar dışında 4 tane merkezi yerleştirme yapılmakta ve bunlar Kasım ile Haziran aylarında olmaktadır. Ancak 3413 sayılı kanuna istinaden  ataması yapılanlar için her yıl ilgili Devlet Personel Dairesi başkanlığınca kadrolar oluşturulur. Lise; Önlisans ve Lisans mezunlarının yerleştirmeleri KPSS puanına göre yapılacağı için A formunun doldurulmuş olması ve söz konusu  KPSS sınavlarında mezuniyetine göre  geçerli bir sınav sonucuna sahip olma şartı  aranmaktadır.

 

  1. ÖSYM 2016 sınav takvimini açıkladı ve KPSS lisans, önlisans ve ortaöğretim sınav tarihleri belli oldu mu?

 

Evet belli oldu. ÖSYM sınav takviminden bakabilirsiniz.

 

  1. Mezun olmadan da sınava girebilir miyim?

 

Devlet Korumasında olup Lise/Meslek Lisesinde öğrenim gören gençlerimiz, eğer lise sonrası memuriyet için A Formu doldurmayı düşünüyorsunuz, ya da üniversite okumayı düşünüyorsunuz ama her ihtimale karşılık bir Lise KPSS sonucum olsun diyorsanız,  ortaöğretim seviyesindekilerin  gireceği KPSS'ye lise mezunu olmadan da girebilirsiniz.

 

  1. Mezun olmayan öğrenciler lise düzeyinden KPSS’ye girilebilir mi?

 

Evet, girilebilir. Sınava girmek için mutlaka mezun olmak gerekmez. Sınav puanı 2 yıl geçerli olduğundan ve bu süre içinde liseden mezun olabilecek durum da olanlar da 2016 KPSS Sınavına lise düzeyinden girebilirler.

 

Bu konu, ÖSYM’nin KPSS Başvuru kılavuzunda şu şekilde yazıyor: “Bu sınava liselerden mezun olanlar ile sınava başvuru sırasında mezun olamayıp ancak sınavın geçerlilik süresi olan 2 yıl içinde mezun olabilecek durumda olan adaylar başvurabilecektir.”

 

  1. Adaylar mezun olmadan tercih yapılabilir mi?

 

Hayır, mezun olmadan tercih yapılamaz. Mezun olmadan sınava girilebilir ancak mezun olmadan tercih yapılamaz. Yani sizin için geçerli olan atama dönemine kadar mezun olmuş olmalısınız.

 

Bu konu, ÖSYM’nin KPSS Tercih kılavuzunda şu şekilde yazıyor: “Tercihlerin geçerli olabilmesi için tercihlerin ÖSYM’ye İnternet’le gönderildiği son gün itibariyle, sınava girilen öğrenim düzeyindeki bir okuldan veya programdan mezun olunması zorunludur. Tercihlerin İnternet’le ÖSYM’ye gönderilmesinin son günü itibariyle mezun durumda bulunmayan adayların, yerleştirilmeleri yapılmış olsa bile, atamaları yapılmayacaktır.”

 

  1. Lise okuyan  Öğrencilerden  2016 KPSS Sınavına Sınavına girebilenler:

 

– Lise son sınıfta (4.sınıfta)olan öğrenciler (bu öğrenciler zaten 2016 Ekim’e kadar mezun durumda olacakları için sınava mezun olarak gireceklerdir.)

 

– Lise 3. Sınıf öğrencileri (bu öğrenciler Ekim 2016’da sınava girdiklerinde lise son sınıfta olacaklar ve Haziran 2017’de mezun olduktan sonra tercih yapabilirler.)

 

– Lise 2. Sınıf öğrencileri (bu öğrenciler sınav yapıldığında lise 3. Sınıfta olacaklar. Bunlar 2018 Haziran başında mezun olacaklar ancak 2016 KPSS puanıyla yapılan son yerleştirme 2018 Haziran’ın sonunda olacağı için bu alımlarda tercih yapabileceklerdir. Hem bu alıma kadar puanlar da düşmüş olacaktır ve yerleşme şansları artacaktır.)

 

  1. KPSS Kamu Personeli Yerleştirme Takvimi açıklandı mı?

 

- Kamu Personel Seçme Sınavı (2016 KPSS Lisans) (Genel Yetenek, Genel Kültür, Eğitim Bilimleri) 22 Mayıs 2016'da gerçekleştirilecek, sonuçlar 9 Haziran 2016'da duyurulacak. Sınava başvurular ise 17-31 Mart 2016'da alınacaktır.

 

- KPSS Lisans Alan Bilgisi, 29 Mayıs 2016'da yapılacak, sonuçlar 9 Haziran 2016'da açıklanacak. Sınav başvuruları 17-31 Mart 2016'da alınacak.

 

- KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi (ÖABT), 24 Temmuz 2016'da yapılacak, sonuçlar 11 Ağustos 2016'da duyurulacak.

 

- KPSS önlisans düzeyi 22 Ekim 2016'da yapılacak, sonuçlar 10 Kasım 2016'da açıklanacak.

 

- KPSS ortaöğretim düzeyi 23 Ekim 2016'da gerçekleştirilecek, sonuçlar 10 Kasım 2016'da duyurulacak.

 

Lise olarak girdiğiniz KPSS sınav sonucunuz Üniversite okuduğunuz dönemde atamalar ile ilgili bir değişiklik olması durumunda  sizler için ilave bir seçenek olabilecektir. Çabamız Gençlerimizin her zaman üniversite mezunu olmaları içindir.

 

Neşe Gökalp

İstanbul Koruyucu Aile Derneği

Bizimm Çocuklar Gençlik Akademisi

İçeriği Paylaş:

Yazar Hayat Sende

Hayat  Sende
Devlet koruması altındaki çocuk ve gençlerin hayata eşit, güçlü ve ayrımcılığa uğramadan atıldığı bir dünya için Hayat Sende...

İlginizi Çekebilir: