Lütfen web tarayıcınızın Javascript desteğini aktif ediniz!

2014 ve 2015 yılında çocuk refah kurumlarında gerçekleşen 144 istismar vakasının incelemesi

2014 ve 2015 yılında çocuk refah kurumlarında gerçekleşen 144 istismar vakasının incelemesi

2014 ve 2015 yılında çocuk refah kurumlarında gerçekleşen 144 istismar vakasının incelemesi

Mainichi Shimbun’un çocuk rehberlik merkezleri olan 69 valilik ve belediye yönetimlerinden edindiği bilgiye göre 2014 ve 2015 mali yıllarında çocuk refah kurumlarında ve koruyucu evlerde toplam 144 istismar vakası yaşandı.

2009 mali yılından itibaren uygulamaya koyulan sistem ile tüm birimlerde gerçekleşen ve nadiren açığa vurulan istismar olaylarının erken teşhisi için adım atılmıştı. Bu sistemin bir parçası olarak 69 ana yerel yönetimin, valilikleri ve 500 bin kişiden fazla nüfusa ve özel dizayna sahip olan şehirleri kapsayacak şekilde, kanunen erişimi herkese açık olacak şekilde çocuklara yönelik uygulanan istismar vakaları ile ilgili bilgi paylaşması bekleniyordu. Ancak bu yerel yönetimlerden 16 tanesinin bugüne kadar çocukların istismarı vakalarının sayısı veya vakalar hakkında bilgi paylaşımında bulunmadıkları tespit edildi.

2009 yılında revize edilen Çocuk Koruma Kanunu’na göre her mali yılda 69 valilik ve belediye yönetimlerinin tümünün istismar vakaları ve bu vakaların nasıl ele alındığı ile ilgili herkese açık bilgi paylaşmaları zorunluluğu bulunuyor. Bu bilgiyi açıklamayan yerel yönetimlerin bulunması  nedeniyle Mainichi Shimbun 47 adet valilik yönetiminde, 20 adet özel dizayn edilmiş şehirde ve Kanagawa Valiliği’nde bulunan Yokosuka şehri ile Ishikawa Valiligi’nde bulunan Kanazawa şehirleri olmak üzere 2 ana şehirde bulunan çocuk rehberlik merkezini inceledi.

2014 mali yılında 64, 2015 mali yılında 80 adet çocuklara yönelik uygulanan istismar vakasının yaşandığı, her iki yılda da toplam 427 istismar formunun çocuklar veya ilgili görevliler tarafından doldurularak teslim edildiği belirlendi. Sağlık, İstihdam ve Refah Bakanlığı’nın yaptığı açıklama ise 2009 ve 2013 mali yılları arasında 39 ila 87 arası istismar vakası bulunduğunu ortaya koydu.

Yaşanan istismar vakalarından 98’i ev tipi sosyal hizmet birimleri veya çocukların özgüvenini destekleyen birimler vb. sosyal refah kurumlarında, 21’i koruyucu aile evlerinde, 20’si engelli çocuklar için bulunan birimlerde, 4’ü çocuk rehberlik merkezleri vb. geçici koruyucu kurumlarda ve 1 tanesi ise başka bir ortamda gerçekleşti.

Kamuya açık bilgi paylaşımında bulunmayan Fukushima, Niigata, Kochi ve Saga valilikleri dışındaki yerlerde yaşanan vakaların; 20 küçük çocuğa, 51 ilkokul öğrencisi çocuğa, 53 ortaokul öğrencisi çocuğa, 38 lise öğrencisi çocuğa ve 4 farklı çocuğa yönelik uygulandığı bulundu. Tokyo, Aichi Valiliği ve başka bazı yerlerde ise 3 veya daha fazla çocuğa veya sayısı bildirilmeyen çocuklara yönelik uygulanan 9 istismar vakası yaşandı. İstismar türlerine bakıldığında ise; 85 fiziksel, 34 duygusal, 28 cinsel istismar vakası ve 8 ihmal veya terk edilme vakası yaşandığı görüldü.

Revize edilen Çocuk Koruma Kanunu bu bilgilerin kamuya açıklanması ile ilgili standart bir yöntem belirtmiyor ancak bu bilgilerin yönetimlerin ana sayfalarında herkese açık şekilde açıklanıyor olması gerekli görülüyor. 2009 yılındaki kanun ile zorunlu kılınmasının ardından gerekli bilgileri bir kez bile açıklamayan yerel yönetimler; Aomori, Iwate, Chiba, Kanagawa, Niigata, Fukui, Hiroshima, Tokushima ve Kagawa’nın yer aldığı 9 valilikten ve Sapporo, Chiba, Kawasaki, Yokosuka, Shizuoka, Sakai ve Kanazawa olmak üzere 7 şehirden oluşuyor.

Gerekli bilginin kamu ile neden paylaşılmadığıyla ilgili olarak ise, Niigata valilik yönetimi, bilgilerin nasıl sunulacağıyla ilgili düzenlemelerin yapılmasının yavaş ilerlediğini belirtti. Kanagawa ve Chiba valilik yönetimleri, bilgilerin uzmanlardan oluşan bir panele açıklanmasının vakaların reklamının yapılmasına denk olacağını belirtirken, Kagawa Valiliği’nden ve başka yönetimlerden temsilciler de bilgileri merkezi devlete açıklamanın vakaların reklamının yapılmasına denk olacağını belirtti.

Özel dizayn edilmiş şehirlerin ve Sapporo, Chiba ve Kawasaki gibi ana şehirlerin devlet temsilcileri, istismar vakalarının yaşanmadığını, bu nedenle de bu bilgiyi kamuya açıklamanın gereksiz olduğunu öne sürdü.

Revize edilen Kanuna göre, refah birimlerinin çalışanları diğer çalışanlar veya koruyucu aktörler tarafından istismar uygulandığının farkına vardığında, vakayı çocuk rehberlik merkezleri veya ilgili başka bir kuruma bildirme zorunluluğu taşıyor. Sağlık, İstihdam ve Refah Bakanlığı valilik ve belediye yönetimleri tarafından teslim edilen raporların sayısı vb. bilgileri paylaşmaktaydı ancak bu uygulama 2013 mali yılından sonra durdu.

Bakanlık temsilcisi, “Bunun nedeni, konu ile ilgili yazı işlerinin yedeklenmiş olmasıdır.” şeklinde konuştu.

Bu yazı, Hayat Sende Derneği için Hilal Tekmen tarafından aşağıdaki bağlantıdan Türkçe’ye “Gayriresmi resmiden üstündür.” ilkesiyle çevrilmiştir.

Yazının orijinal linkline ulaşmak için tıklayınız.

Siz de Hayat Sende’ye bağışta bulunun, koruma altındaki çocuk ve gençlerin hayatlarına umut olun. Bağışlarınız için tıklayın.

İçeriği Paylaş:

Yazar Hayat Sende

Hayat  Sende
Devlet koruması altındaki çocuk ve gençlerin hayata eşit, güçlü ve ayrımcılığa uğramadan atıldığı bir dünya için Hayat Sende...

İlginizi Çekebilir: