Lütfen web tarayıcınızın Javascript desteğini aktif ediniz!

“Döner kapı” bebek kutusu anneler sekiz haftada fikirlerini değiştirirler diye terk edilmiş yeni doğanlar için kapaklarını açıyor

“Döner kapı” bebek kutusu anneler sekiz haftada fikirlerini değiştirirler diye terk edilmiş yeni doğanlar için kapaklarını açıyor

“Döner kapı” bebek kutusu anneler sekiz haftada fikirlerini değiştirirler diye terk edilmiş yeni doğanlar için kapaklarını açıyor

Terk edilmiş bebekler Almanya’da bir hastanede son dönemde oldukça gündemde olan ve tartışılan “bebek  kutusu (baby box/baby hatch)” bırakılıyor ve orada bu yeni doğan bebeklerin bakımı yapılıp evlat edinilmeleri sağlanıyor.

Berlin'deki St Joseph Hastanesi’nde bulunan kutunun içi ısıtılmış ortamın yanı sıra yastık ve battaniye de içeriyor.

Anneler istenmeyen çocuklarını isimsiz bir şekilde bu “bebek kutusu ya da Babyklappe” bırakabilmekteler ve istatistikler buranın yılda ortalama iki kez kullanıldığını göstermektedir.

Abandoned: A baby hatch at Berlin's St. Joseph hospital in Germany

Terk edilmişler: Berlin’deki St. Joseph Hastanesi’ndeki bir bebek  kutusu. Bu kutular insanların genelde yeni doğan bebekleri bakımı yapılması ve kaybolmaması için getirip bıraktıkları bir yer olarak kullanılıyor.

Alarm: he stainless-steel hatch slides out and after a person has placed their baby inside and slid it shut, it triggers an alarm inside the hospital so staff can pick the child up

Alarm: Paslanmaz çelikten yapılmış bu kutu dışarı doğru kayıyor ve birileri bebeğini bu kutuya bıraktığında ve kapağını kapattığında, içerideki hastane görevlilerinin çocuktan haberdar olmaları için bir alarm sistemi devreye giriyor.

Hatch: The practice was common in medieval times but has come under fire from the UN recently

Kutu: Uygulama orta çağ zamanlarında yaygındı ancak son zamanlarda BM'den yoğun eleştiri aldı.

Paslanmaz çelikten yapılmış bu kutu dışarı doğru kayıyor ve birileri bebeğini bu kutuya bıraktığında ve kapağını kapattığında, içerideki hastane görevlilerinin çocuktan haberdar olmaları için bir alarm sistemi devreye giriyor. 

Hastana personelinin kutuya ulaşması yaklaşık iki veya üç dakika sürüyor. Böylece ebeveynin görünmeden ortadan kaybolması için yeterli zaman da bulunuyor.

Kutunun içine bırakılan mektupta annelere çocuklarının sekiz hafta boyunca Alman yetkililer tarafından bakımının üstlenileceği söyleniyor.

Bu sistem “döner kapı” ile benzerlik göstermekte çünkü anneler olur da fikirlerinin değiştirirlerse 2 ay içerisinde geri gelip çocuklarının bakımını yeniden kendileri üstlenebiliyorlar.

Öte yandan, eğer ebeveyn çocuğuna tekrar kavuşmak için 2 ay içinde geri dönmezse, çocuk evlat edindirilmektedir.

Uygulama orta çağ zamanlarında yaygındı ancak son zamanlarda BM'den yoğun eleştiri aldı. BBC’ye göre çocuklar ebeveynlerinin kim olduğunu bilme hakkına sahiptirler ve çocuklar bebek kutularına bırakıldıklarında bu haklarından mahrum kalmaktadırlar.

Aynı zamanda sistemin isimsiz yürütülmesinden ötürü bazı korkular da ortaya çıkmakta, kaldı ki çocukların anneleri yerine babaları veya diğer akrabaları tarafından kutuya bırakılması da muhtemeldir.

BM Çocuk Hakları Komitesi, Avrupa’nın farklı yerlerinde bebek kutuları bulunduğunu fakat Almanya’nın 99 adet ile en fazla bebek kutusuna sahip ülke olduğunu bildirmektedir.

Geçen yıl itibariyle, Polonya’da 45 adet, Çek Cumhuriyeti’nde 44 adet, Macaristan’da 26 adet, Slovakya’da 16 adet, Litvanya’da ve İtalya’da 8 adet, Hollanda, İsviçre, Vatikan, Kanada ve Malezya’da ise 1’er adet bebek kutusu (baby box) bulunmaktadır.

UN: The UN Committee on the Rights of the Child says there are baby boxes across Europe but Germany has the most with 99 across the country

BM: BM Çocuk Hakları Komitesi, Avrupa’nın farklı yerlerinde bebek kutuları bulunduğunu fakat Almanya’nın 99 adet ile en fazla kutuya sahip ülke olduğunu bildirmektedir.

Letter: Inside the box is a letter which tells the mother German authorities will look after the baby for eight weeks

Mektup: Kutunun içine bırakılan mektupta annelere çocuklarının sekiz hafta boyunca Alman yetkililer tarafından bakımının üstlenileceği söyleniyor.

China: Haven for Abandoned babies in Xi'an, Shaanxi Province, China. The first baby hatch of Shaanxi Province was put into use in Xi'an recently

Çin: Şian, Şensi yönetim bölgesinde terk edilmiş bebekler için bir sığınak. Şensi Yönetim Bölgesindeki ilk bebek kutusunu yakın zamanda Şian’da kullanıma açıldı.

Debate: Baby hatches are a hotly-debated topic in China as many believe the haven may reduce the sense of parental guilt

Tartışmalar: Bebek kutuları (baby box) Çin’de oldukça ateşli tartışılan konulardan bir tanesi çünkü birçok vatandaş bu yerlerin ebeveyn sorumluluğu hissini azalttığını ve bu davranışı teşvik ettiğini düşünmektedir. Fakat bu tür güvenli yerler sağlanmadığı zamanlarda ise anne ve babalar yeni doğmuş çocuklarını gizli saklı yerlere terk etmekte ve böylece istenmeyen bebeklerin ölümüne yol açmaktadırlar.

Şensi Yönetim Bölgesindeki ilk bebek kutusu yakın zamanda Şian’da kullanıma açıldı.

Bebek kutuları Çin’de oldukça ateşli tartışılan konulardan bir tanesi çünkü birçok vatandaş bu yerlerin ebeveyn sorumluluğu hissini azalttığını ve bu davranışı teşvik ettiğini düşünmektedir. Fakat bu tür güvenli yerler sağlanmadığı zamanlarda ise anne ve babalar yeni doğmuş çocuklarını gizli saklı yerlere terk etmekte ve böylece istenmeyen bebeklerin ölümüne yol açmaktadırlar.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, bebek kutularına bir alternatif bulmak için bu yılın başlarında yasa tasarısı önerisinde bulundu.

Bu yasayla, kadınların kimliğini hastane dışındaki herhangi birine açıklamadan doğum yapmaları için izin verilecek.

Bu bilgiler 16 yıl boyunca saklanacak ve terk edilmiş çocukların büyüdüklerinde biyolojik annelerinin kim olduğunu bulabilmelerine olanak sağlayacaktır.

Bu yazı, Hayat Sende Derneği için Mihriban Menteş tarafından aşağıdaki bağlantıdan Türkçe’ye “Gayriresmi resmiden üstündür.” ilkesiyle çevrilmiştir.

Yazının orijinal linkline ulaşmak için tıklayınız.

Siz de Hayat Sende’ye bağışta bulunun, koruma altındaki çocuk ve gençlerin hayatlarına umut olun. Bağışlarınız için tıklayın.

İçeriği Paylaş:

Yazar Hayat Sende

Hayat  Sende
Devlet koruması altındaki çocuk ve gençlerin hayata eşit, güçlü ve ayrımcılığa uğramadan atıldığı bir dünya için Hayat Sende...

İlginizi Çekebilir: