Lütfen web tarayıcınızın Javascript desteğini aktif ediniz!

“Bir Ömür Boyu Süren Bağlılık”: Ebeveynlerin Evlat Edinme Ve Koruyucu Aile Olma Hikayeleri

“Bir Ömür Boyu Süren Bağlılık”: Ebeveynlerin Evlat Edinme Ve Koruyucu Aile Olma Hikayeleri

“Bir Ömür Boyu Süren Bağlılık”: Ebeveynlerin Evlat Edinme Ve Koruyucu Aile Olma Hikayeleri

Emma ve eşi Chris, 5 yıl boyunca 15 çocuğa koruyucu aile oldu. Fotoğraf: Simon J. Evans

“Bu çocuklar kurtarıldı ve artık daha iyi bir yaşamları olacak” – Emma Brough, Koruyucu Ebeveyn

“Üniversiteden hemen sonra yüksek sorumluluk gerektiren ağır bir işe girmek istemedim, böylece gençlere yönelik gönüllü mentorluk yapmaya karar verdim.  Eşim ve ben henüz yeni evlenmişken annesi tarafından evden kovulan 15 yaşında bir kıza evimizi açtık.

Sadece bizimle birlikte, her zamanki yaşantımızın bir parçası olmak bile onda büyük bir değişim yarattı. Ve böylece koruyucu aileliği araştırmaya başladık.

Başladığımızda 23 yaşındaydım ve o günden bu yana 15 çocuğa baktık. Çok yorucu ve yıpratıcı olabiliyor, özellikle de çocukların yaşadıklarını dinlediğinizde.

Bana öyle geliyordu ki, onlara güvenli bir atmosfer yaratabilir, onları ihtiyacı olan sevgiyi verebilir ve onlara pozitif bir ortam sağlayabilirim.

Koruyucu aile olmanın zorluklarını dengeleyebilmek için çok fazla pozitif şey var. Koruyucu aile olmamayı hayal bile edemiyorum.

Hikayeleri trajik bir şekilde biten çocukların karşılaştığı korkunç durumlar var ve ben ben duymayacağımız hikayelerin bir parçası olmaktan dolayı sevinçliyim, çünkü bizim baktığımız bu çocuklar o kötü durumların içinden çıkarılmış oldu ve daha iyi birer yaşamları olacak.”

“Mükafatı çok büyük” – Carol Kloss, Sosyal Hizmet Uzmanı

Evlat edinmek için aday olanlar, çoğunlukla beklentilerle gelirler: bir bebek isterler, hem de mümkün olduğunca küçük. Fakat bizim gördüğümüz çocuklar, doğduklarında evlatlık verilmek üzere terk edilmemişlerdir; çoğunlukla koruma kararı sürecinden geçmişler ve belki de ihmal ve tacize maruz kalmışlardır.

Evlat edinen kişinin, karşısına ne çıkarsa çıksın üstesinden gelebileceğinden emin olmak için çok sağlam bir değerlendirme yapmak zorundasınız. Zor olabilir, fakat evlat edinmek yaşam boyu için söz vermektir; yapılacak bir hatanın bu çocuklar için riski büyük ve sonucu ağır olabilir. Bizim profesyonel becerimiz, duymak istediğimizi düşündükleri şeyleri söylemek yerine, olabildiğince dürüst olmaları konusunda insanları cesaretlendirmektir.

Tüm sosyal hizmetler uzmanları saygıya değerdir, fakat birine son 28 yıldır böylesi çocuklara bakmakta olduğunuzu söyleyebiliyorsanız, sanırım bunun değerini tarif etmek mümkün olmaz. Sosyal hizmet mesleğinin teorik yanını görebilirim, fakat aynı zamanda çocukların yaşamlarında nasıl etki ettiğini de görebiliyorum.

Karşılığı çok büyüktür. Koruma altına giren çocuklar, korkunç şeyler yaşamış olacaklar. Fakat, onlara gerçekten değer veren bir koruyucu ailenin yanına yerleştirdiğinizde, gerçekten de çocuklardaki fiziksel değişimi ve ne kadar mutlu olduklarını görürsünüz.

Çocuklar, şaşırtıcı bir şekilde kolayca kendilerini toparlar. Onları doğru çevrede, doğru insanlarla bir araya getirirseniz, kesinlikle güçlenerek yükselirler. İşte bu yüzden yaşamlarını daha iyi hale getirme çabasının bir parçası olmaya bayılıyorum.

“O benim için mükemmel ve ben onun için mükemmelim” – Karen McKellar, Evlat Edinen Ebeveyn

Karen McKellar kızına, en başından itibaren onun evlat edinilmiş olduğu konusunda dürüst davrandı. 6 yaşındaki Grace insanlara, kendisinin “annesinin karnından değil, kalbinden doğduğunu.” mutlulukla söyleyecek. Fakat McKellar gelecekte bunun değişebileceğini biliyor, dolayısıyla kızının kendisi ile aynı etnik kökenden geliyor olması bir avantaj. “İnsanlar kızımın evlat edinildiğini ancak ben söylersem biliyorlar - bizi beraber gördüğünüzde, bunu anlamanız mümkün değil.” diyor. “Benim için, bana benzeyip benzememesi umursanacak bir şey değildi. Küçük bir kızın, kendisine daha çok benzediği için başka bir kadınla eşleştirildiğini hatırlıyorum; o zaman düşünmüştüm ki “Evlat edinmek istediğimiz çocuklara benzememizi nasıl beklersiniz, onları biz doğurmadık ki? Çok haksızca görünmüştü.”

Fakat bugün kızının, kendisini aile fotoğraflarına ait değilmiş gibi hissetmeyecek oluşundan memnun. “Onun kendinden emin ve rahat yetişmesini istiyorum, böylesi bir sorunla uğraşmak zorunda kalmayacak. Büyüdüğünde, bunu kime anlatmak, kime anlatmamak isteyeceğine karar verecek gücü olacak.”

Aslında McKellar, Grace’in etnik kökenini bilmiyor - küçük kızı aslında 11 aylıkken evlat edinilen bir terk edilmiş çocuk. Grace annesinin Jamaika’lı mirasını sevmek üzere yetiştiriliyor. “Geldiğim yerle gurur duyuyorum ve benim için onu bu kültür ve miras içinde büyütüyor olmak çok önemli.”

McKellar’ın evlat edinebilecek bir olarak değerlendirilmesinden, kızını alıp eve götürmesine kadar üç yıllık bir süre geçti. O şimdi, evlat edinme kavramının tutkulu bir savunucusu ve de hayata en iyi şekilde başlangıç yapabilmelerini sağlamak amacıyla bebeklere koruyucu ailelik yapmaya başladı. “Evlat edinme süreci ne kadar uzun sürerse sürsün, ne kadar zor olursa olsun, ne kadar elverişsiz olursa olsun, vazgeçmeyin ve durmayın. Çocuğunuzla bir araya geldiğinizde, hepsine değdiğini göreceksiniz. Daha hızlı ilerleseydi, kızıma kavuşamazdım. O benim için mükemmel çocuk ve ben onun için mükemmelim.”

 

Bu yazı, Hayat Sende Derneği için Aslı Alptekin Selman tarafından aşağıdaki bağlantıdan Türkçe’ye “Gayriresmi resmiden üstündür.” ilkesiyle çevrilmiştir.

Yazının orijinal linkline ulaşmak için tıklayınız.

Siz de Hayat Sende’ye bağışta bulunun, koruma altındaki çocuk ve gençlerin hayatlarına umut olun. Bağışlarınız için tıklayın.

İçeriği Paylaş:

Yazar Hayat Sende

Hayat  Sende
Devlet koruması altındaki çocuk ve gençlerin hayata eşit, güçlü ve ayrımcılığa uğramadan atıldığı bir dünya için Hayat Sende...

İlginizi Çekebilir: