Lütfen web tarayıcınızın Javascript desteğini aktif ediniz!

100 Yurttan Ses - Hatice ÖZKAN

100 Yurttan Ses - Hatice ÖZKAN

100 Yurttan Ses - Hatice ÖZKAN

Merhaba Hatice, seni biraz tanıyabilir miyiz?

Merhaba Hayat Sende Ailesi. Benim biricik ailem. İsmim Hatice. 31 yaşındayım.  Evli ve iki çocuk annesiyim. 

Çocuk Koruma Sistemine neden alındın?

Annem ve babam ben bir yaşındayken ayrılmış ve beni dedemlerin büyütmesi için yanlarına bırakmasıyla başladı hikayem. Babamı hiç tanımadım. 11 yaşına kadar dede ve nenemi anne ve babam olarak bildim. Dedem ve nenem iki ay arayla vefat etti. O süreçte teyzemin yanına yerleştim. Teyzemler beni okuldan alıp evlendirmeye karar verince intihar teşebbüsünde bulundum. Lise 1’e gidiyordum ve okuluma aşık biriydim. Ertesi gün şehrin valisine gidip okumak istediğimi belirtince koruma altına alındım.

Geçmişe dönüp baktığında koruma deneyiminde neler seni çok incitti?

Kurumda kalırken arkadaşlık ve kardeşlik duygularımız çok güzeldi. Ama tek başına mücadele etmek zorunda olan onlarca çocuğu gördüm. Hayat karşısında hemen hepsi yapayalnızdı. Hepimizin kaderi bunun gibiydi. Tek başımıza fırtınalı bir denizde boğuşmak. Liseden mezun olunca ben de yapayalnız kalmış ve evliliği seçmiştim. 

Koruma deneyimine ilişkin neyi değiştirmek isterdin?

Haklarımızı daha iyi bilmek, etkili bir rehberlik almayı çok isterdim. Yurttan çıktığım süreçte haklarımı bilseydim, belki evlenmezdim. Eğitimime daha iyi bir noktadan devam ederdim. Evliliği bir kurtuluş olarak görmemem gerektiğini bilirdim. Evlendikten sonra herkes gibi eşim de kimsesizliğimi kullanarak bana her istediğini yapabileceğini sandı. Aile içinde psikolojik ve fiziksel şiddete maruz kaldım. İşe girmeyi çok istememe rağmen eşim tarafından çalıştırılmadım. Hepsine katlanmak zorunda kaldım. Sadece ve sadece dua edip çocuklarım parçalanmış bir ailede büyümesin istedim. 

Şu an hayatıma yeniden düzen vermeye çalışıyorum. Eğitimime kaldığım yerden devam ediyorum. İşe girmek için de çalışmalara başladım. Ben güçlü ve ekonomik özgürlüğü elinde olan biri olmadıkça şiddet hayatımda hep olacak. Şimdi bunun bilincindeyim. Çocuklarıma da bu halimle bir model olmaktansa güçlü bir kişi olarak model olabilmek için elimden gelenin en iyisini yapıyorum. Ben güçlendikçe eşimin de bana bakışı değişmeye başladı.

Halen koruma altında kalan kardeşlerimize bir tavsiyen var mı?

Kardeşlerime yegane tavsiyem, güçlü olsunlar, güçlü dursunlar. Bunun da en önemli yolu tabi ki iyi bir eğitim almaları. Eğitimlerinden kopmasınlar. Bir de iyice olgunlaşmadan evlenmeyi düşünmesinler. Koruma deneyimi 3 yıl 5 yıl 10 yıl sürebilir ama evlilik bir ömür boyu sürecek bir konu, hayat arkadaşlığı. İnce eleyip sık dokusunlar. Onları çok seviyorum. Umarım daha iyi işler başarıp onların yanına ziyarete gidip hepsine tek tek hayatta edindiğim deneyimlerimi ışık olmak için anlatabilirim. Biraz daha güçlü olduktan sonra.

Şimdilik hepsine sevgilerimle.
 

İçeriği Paylaş:

Yazar Hayat Sende

Hayat  Sende
Devlet koruması altındaki çocuk ve gençlerin hayata eşit, güçlü ve ayrımcılığa uğramadan atıldığı bir dünya için Hayat Sende...

İlginizi Çekebilir: